Przejdź do treści

Jak obudować kominek?

jak obudować kominek

Nieodłącznym elementem każdego kominka jest jego obudowa. Musi ona pasować do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze, a jednocześnie powinna być trwała i praktyczna. Jeżeli zdecydowałeś się na kominek i zastanawiasz się, jak go obudować, zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem.


Dlaczego kominek musi być obudowany?

Obudowy kominkowe stosuje się powszechnie. Dzięki nim paleniska prezentują się elegancko. Estetyka to jednak nie jedyny powód, dla którego stosuje się obudowy – równie istotne jest bezpieczeństwo domowników, którzy będą korzystać z kominka. Obudowy kominkowe muszą być:

 • niepalne. To podstawowy wymóg stawiany materiałom, z których mają być wykonane obudowy kominkowe;
 • odporne na uszkodzenia mechaniczne – użytkowanie kominka wiąże się z jego regularnym czyszczeniem i składowaniem w jego pobliżu drewna. Obudowy kominkowe muszą być zatem trwałe i odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne;
 • łatwe do utrzymania w czystości. Popiół, drewno czy narzędzia wchodzące w skład przybornika kominkowego mogą pobrudzić obudowy kominkowe i dlatego tak ważne jest, aby użyty do ich wykonania materiał można było czyścić.

Szczególnie dużą uwagę do wyboru obudowy kominka warto przywiązać wówczas, gdy będzie on używany intensywnie w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią. Wybrany materiał powinien akumulować ciepło i był łatwy do utrzymania w czystości.

Współcześnie właściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydowali się na kominek, mają do wyboru różne obudowy kominkowe. Obok betonu, drewna czy cegły, największą popularnością cieszy się kamień naturalny. Obudowa kominka z kamienia prezentuje się elegancko i jednocześnie jest niezwykle praktyczna.

Obudowa kominka z kamienia naturalnego – jaki kamień wybrać?

Zastanawiasz się, jak obudować kominek? Jeżeli szukasz najlepszego materiału, to rozważ obudowę kominka z kamienia naturalnego. Obudowy kominkowe z kamienia naturalnego cieszą się największą popularnością wśród klientów, a to z uwagi na właściwości tego surowca. Popularne są:

 • obudowy kominkowe granitowe. Choć granit jest trudny w obróbce, to jego zastosowanie w przypadku obudowy kominkowej ma uzasadnienie – jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. O wysokiej odporności na zarysowania świadczy choćby fakt, że z granitu wykonuje się blaty kuchenne, na których można stawiać gorące garnki i kroić np. warzywa bez użycia deski;
 • obudowy kominkowe marmurowe. Marmur jest bardziej miękki niż granit i – co za tym idzie – mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Doskonale jednak sprawdza się jako materiał do obudowy kominkowej – wystarczy tylko pamiętać o jego regularnej i prawidłowej pielęgnacji;
 • obudowy kominkowe z trawertynu. Trawertyn to mniej popularny kamień naturalny i właśnie z tego względu warto zwrócić na niego uwagę. Obudowę z tego materiału szczególnie polecamy Klientom chcącym się wyróżnić i szukającym mniej spotykanych, ale praktycznych rozwiązań. Obudowa kominka wykona z tego materiału – podobnie jak wspomniana wyżej marmurowa – wymaga częstszej pielęgnacji;
 • obudowy kominkowe ze spieku kwarcowego. Spiek kwarcowy również jest praktycznym materiałem, z którego można wykonać obudowę kominka. Jest on odporny na działanie wysokich temperatur i zarysowania. Można użyć okładziny o grubości 3 mm, co wpłynie na znikome obciążenie samej zabudowy.

Obudowa kominka z kamienia naturalnego to inwestycja w estetyczne i trwałe wykończenie paleniska. Ponieważ obudowa jest niepalna i trwała, będzie niezawodnie służyć przez wiele lat. Jeżeli chcecie Państwo zamówić obudowę do zakupionego wkładu kominkowego, ale potrzebujecie więcej informacji o poszczególnych materiałach lub fachowej pomocy technicznej, zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami – chętnie pomożemy podjąć najlepszą decyzję.

Jak obudować kominek – kolor i tekstura mają znaczenie

Obudowa kominka z kamienia to praktyczne rozwiązanie, a inwestorzy mogą wybierać wśród różnych materiałów, np. wspomnianego granitu i marmuru. To jednak nie wszystkie zalety takiego wyboru – kamień naturalny jest dostępny w rozmaitych kolorach, dzięki czemu asortyment jest ogromny. Każdy właściciel kominka może wybrać obudowę w kolorze, który będzie idealnie pasować do pozostałego wyposażenia znajdującego się w pomieszczeniu.

Paleta kolorystyczna granitów i marmurów jest bardzo szeroka – mogą się o tym Państwo przekonać, przechodząc do działu „Galeria kamieni”. Wybierać można wśród jasnych i bardzo ciemnych odcieni. Niektóre gatunki marmuru wyróżniają się teksturą – są pokryte bogatą siecią żyłek. W efekcie obudowa kominka z kamienia będzie pasować do wnętrz urządzonych zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.

Kolor to nie wszystko – liczy się także efekt końcowy. Jeżeli kominek znajdzie się w niewielkim pomieszczeniu, obudowa  kominka z kamienia naturalnego powinna być w jasnym odcieniu. W ten sposób pomieszczenie zostanie optycznie powiększone. Jeżeli palenisko ma zostać zamontowane w dużym salonie, to kolor ma mniejsze znaczenie, ale powinien pasować do pozostałego wyposażenia.

Jak obudować kominek? Skorzystaj z pomocy specjalistów

Wybrali Państwo materiał i kolor, z którego zostanie wykonana obudowa kominka? Jeżeli zastanawiają się Państwo, jak obudować kominek, to najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom. Pracownicy E-Stone świadczą kompleksową pomoc. Pobieramy wymiary, przygotowujemy obudowę zgodnie z wytycznymi Klienta, a następnie dokonujemy jej montażu. W efekcie bierzemy odpowiedzialność za wszystkie etapy pracy – gotowa obudowa kominka z kamienia bez wątpienia spełni wszystkie oczekiwania Zamawiającego.

Obróbką kamienia naturalnego zajmujemy się od wielu lat – mamy ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. Śledzimy też aktualne trendy, dzięki czemu każdemu Klientowi jesteśmy w stanie doradzić nie tylko w kwestiach technicznych, lecz także estetycznych. Zachęcamy do zapoznania się z galeriami kamieni naturalnych i spieków oraz naszymi dotychczasowymi realizacjami – chętnie przygotujemy dla Państwa elegancką i praktyczną obudowę kominka.

Blog

Blaty kuchenne z marmuru

Blaty z kamienia naturalnego, spieków kwarcowych i konglomeratów – jak wybrać idealny blat do kuchni czy łazienki?

Wybór idealnego blatu do kuchni czy łazienki to decyzja, która wymaga przemyślenia. Blaty wykonane z kamienia naturalnego, spieków kwarcowych oraz konglomeratów kwarcowych cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich estetykę i trwałość. W tym poradniku przyjrzymy się bliżej różnicom między tymi materiałami, a także podzielimy się wskazówkami dotyczącymi ich pielęgnacji i konserwacji. Kamień Naturalny […]

więcej

Różnica między spiekiem kwarcowym a konglomeratem kwarcowym: przewodnik po właściwościach użytkowych

Wybierając materiały do wnętrz, napotykamy na różnorodność opcji, które mogą przytłoczyć swoją specyfiką. Dwa z popularnych wyborów to spiek kwarcowy oraz konglomerat kwarcowy, reprezentowane przez czołowych producentów jak Laminam, Dekton, Neolith (w kategorii spieków i powierzchni ultrakompaktowych) oraz Technistone i Silestone (w kategorii konglomeratów kwarcowych). Aby dokonać świadomego wyboru, kluczowe jest zrozumienie różnic między tymi […]

więcej

Sensa – niezwykle trwałe blaty i powierzchnie z naturalnego granitu

Sensa jest renomowaną marką związaną z materiałami wykończeniowymi. Tworzy ona przede wszystkim wysokiej jakości blaty kuchenne przy użyciu naturalnego granitu. Marka została stworzona przez firmę Cosentino, czyli jednego z liderów na rynku, jeśli chodzi o materiały budowlane. Sensa łączy w swoich produktach estetykę oraz niezwykłą wytrzymałość, dzięki czemu idealnie sprawdzają się przede wszystkim w kuchni. […]

więcej

Nasi Partnerzy

Skontaktuj się z nami!

Logo E-Stone

  E-Stone Kamień Budowlany
  Karol Twardowski

  Bursztynowa 4
  83-032 Skowarcz
  e-mail: biuro@e-stone.pl
  telefon: 789 456 654 / 501 544 974 / (58) 30 00 147
  NIP: 696-159-31-51
  REGON: 221832962

  Napisz wiadomość: