Przejdź do treści

Jak obudować kominek?

jak obudować kominek

Nieodłącznym elementem każdego kominka jest jego obudowa. Musi ona pasować do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze, a jednocześnie powinna być trwała i praktyczna. Jeżeli zdecydowałeś się na kominek i zastanawiasz się, jak go obudować, zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem.


Dlaczego kominek musi być obudowany?

Obudowy kominkowe stosuje się powszechnie. Dzięki nim paleniska prezentują się elegancko. Estetyka to jednak nie jedyny powód, dla którego stosuje się obudowy – równie istotne jest bezpieczeństwo domowników, którzy będą korzystać z kominka. Obudowy kominkowe muszą być:

  • niepalne. To podstawowy wymóg stawiany materiałom, z których mają być wykonane obudowy kominkowe;
  • odporne na uszkodzenia mechaniczne – użytkowanie kominka wiąże się z jego regularnym czyszczeniem i składowaniem w jego pobliżu drewna. Obudowy kominkowe muszą być zatem trwałe i odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne;
  • łatwe do utrzymania w czystości. Popiół, drewno czy narzędzia wchodzące w skład przybornika kominkowego mogą pobrudzić obudowy kominkowe i dlatego tak ważne jest, aby użyty do ich wykonania materiał można było czyścić.

Szczególnie dużą uwagę do wyboru obudowy kominka warto przywiązać wówczas, gdy będzie on używany intensywnie w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią. Wybrany materiał powinien akumulować ciepło i był łatwy do utrzymania w czystości.

Współcześnie właściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydowali się na kominek, mają do wyboru różne obudowy kominkowe. Obok betonu, drewna czy cegły, największą popularnością cieszy się kamień naturalny. Obudowa kominka z kamienia prezentuje się elegancko i jednocześnie jest niezwykle praktyczna.

Obudowa kominka z kamienia naturalnego – jaki kamień wybrać?

Zastanawiasz się, jak obudować kominek? Jeżeli szukasz najlepszego materiału, to rozważ obudowę kominka z kamienia naturalnego. Obudowy kominkowe z kamienia naturalnego cieszą się największą popularnością wśród klientów, a to z uwagi na właściwości tego surowca. Popularne są:

  • obudowy kominkowe granitowe. Choć granit jest trudny w obróbce, to jego zastosowanie w przypadku obudowy kominkowej ma uzasadnienie – jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. O wysokiej odporności na zarysowania świadczy choćby fakt, że z granitu wykonuje się blaty kuchenne, na których można stawiać gorące garnki i kroić np. warzywa bez użycia deski;
  • obudowy kominkowe marmurowe. Marmur jest bardziej miękki niż granit i – co za tym idzie – mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Doskonale jednak sprawdza się jako materiał do obudowy kominkowej – wystarczy tylko pamiętać o jego regularnej i prawidłowej pielęgnacji;
  • obudowy kominkowe z trawertynu. Trawertyn to mniej popularny kamień naturalny i właśnie z tego względu warto zwrócić na niego uwagę. Obudowę z tego materiału szczególnie polecamy Klientom chcącym się wyróżnić i szukającym mniej spotykanych, ale praktycznych rozwiązań. Obudowa kominka wykona z tego materiału – podobnie jak wspomniana wyżej marmurowa – wymaga częstszej pielęgnacji;
  • obudowy kominkowe ze spieku kwarcowego. Spiek kwarcowy również jest praktycznym materiałem, z którego można wykonać obudowę kominka. Jest on odporny na działanie wysokich temperatur i zarysowania. Można użyć okładziny o grubości 3 mm, co wpłynie na znikome obciążenie samej zabudowy.

Obudowa kominka z kamienia naturalnego to inwestycja w estetyczne i trwałe wykończenie paleniska. Ponieważ obudowa jest niepalna i trwała, będzie niezawodnie służyć przez wiele lat. Jeżeli chcecie Państwo zamówić obudowę do zakupionego wkładu kominkowego, ale potrzebujecie więcej informacji o poszczególnych materiałach lub fachowej pomocy technicznej, zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami – chętnie pomożemy podjąć najlepszą decyzję.

Jak obudować kominek – kolor i tekstura mają znaczenie

Obudowa kominka z kamienia to praktyczne rozwiązanie, a inwestorzy mogą wybierać wśród różnych materiałów, np. wspomnianego granitu i marmuru. To jednak nie wszystkie zalety takiego wyboru – kamień naturalny jest dostępny w rozmaitych kolorach, dzięki czemu asortyment jest ogromny. Każdy właściciel kominka może wybrać obudowę w kolorze, który będzie idealnie pasować do pozostałego wyposażenia znajdującego się w pomieszczeniu.

Paleta kolorystyczna granitów i marmurów jest bardzo szeroka – mogą się o tym Państwo przekonać, przechodząc do działu „Galeria kamieni”. Wybierać można wśród jasnych i bardzo ciemnych odcieni. Niektóre gatunki marmuru wyróżniają się teksturą – są pokryte bogatą siecią żyłek. W efekcie obudowa kominka z kamienia będzie pasować do wnętrz urządzonych zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.

Kolor to nie wszystko – liczy się także efekt końcowy. Jeżeli kominek znajdzie się w niewielkim pomieszczeniu, obudowa  kominka z kamienia naturalnego powinna być w jasnym odcieniu. W ten sposób pomieszczenie zostanie optycznie powiększone. Jeżeli palenisko ma zostać zamontowane w dużym salonie, to kolor ma mniejsze znaczenie, ale powinien pasować do pozostałego wyposażenia.

Jak obudować kominek? Skorzystaj z pomocy specjalistów

Wybrali Państwo materiał i kolor, z którego zostanie wykonana obudowa kominka? Jeżeli zastanawiają się Państwo, jak obudować kominek, to najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom. Pracownicy E-Stone świadczą kompleksową pomoc. Pobieramy wymiary, przygotowujemy obudowę zgodnie z wytycznymi Klienta, a następnie dokonujemy jej montażu. W efekcie bierzemy odpowiedzialność za wszystkie etapy pracy – gotowa obudowa kominka z kamienia bez wątpienia spełni wszystkie oczekiwania Zamawiającego.

Obróbką kamienia naturalnego zajmujemy się od wielu lat – mamy ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. Śledzimy też aktualne trendy, dzięki czemu każdemu Klientowi jesteśmy w stanie doradzić nie tylko w kwestiach technicznych, lecz także estetycznych. Zachęcamy do zapoznania się z galeriami kamieni naturalnych i spieków oraz naszymi dotychczasowymi realizacjami – chętnie przygotujemy dla Państwa elegancką i praktyczną obudowę kominka.

Blog

Czym czyścić spiek kwarcowy

Czym czyścić spiek kwarcowy?

Spieki kwarcowe to wszechstronne materiały aranżacyjne używane w kuchniach, łazienkach, na tarasach, schodach i werandach. Trwałe, odporne na uszkodzenia i do złudzenia przypominające naturalny kamień harmonijnie łączą walory estetyczne z funkcjonalnością. W artykule wyjaśnimy, w jaki sposób czyścić i konserwować spieki kwarcowe. Spieki kwarcowe często bywają określane alternatywą dla naturalnego kamienia. Choć wizualnie do złudzenia […]

więcej
ile kosztuje blat ze spieku kwarcowego

Ile kosztuje blat ze spieku kwarcowego?

Spieki kwarcowe to wszechstronne, ekologiczne materiały aranżacyjne wykorzystywane we wnętrzach i na zewnątrz. Dzięki swoim unikalnym właściwościom świetnie sprawdzają się jako okładziny szafek, kominków i podłóg oraz jako blaty kuchenne i łazienkowe. Ile kosztuje blat ze spieku? Sprawdźmy. Choć spieki kwarcowe zagościły na polskim rynku dopiero kilka lat temu, zdążyły już zdobyć serca architektów, dekoratorów […]

więcej
blaty z konglomeratu kwarcowego

Blaty z konglomeratu kwarcowego

Nie od dzisiaj wiadomo, że kuchnia to najczęściej użytkowane przez nas miejsce w domu. Spędzamy w niej mnóstwo czasu – rozmawiamy, przygotowujemy i spożywamy posiłki. Dlatego każdy zgodzi się z tym, że kuchnia jest sercem każdego domu. Jednak, aby spełniała swoją rolę, powinna być dobrze zorganizowana i przede wszystkim funkcjonalna. Urządzenie kuchni jest to zwykle […]

więcej

Autoryzowany wykonawca

@e-stone_pl_instagram

Skontaktuj się z nami!

Logo E-Stone

    E-Stone Kamień Budowlany
    Karol Twardowski

    Bursztynowa 4
    83-032 Skowarcz
    e-mail: biuro@e-stone.pl
    telefon: 789 456 654 / 501 544 974 / (58) 30 00 147
    NIP: 696-159-31-51
    REGON: 221832962

    Napisz wiadomość: