Przejdź do treści

Jaki blat do łazienki?

jaki blat do łazienki

Zarówno w kuchni, jak i łazience niezbędny jest blat. Może on zostać wykonany z różnych materiałów, np. kamienia naturalnego. Zarówno granitowe, jak i marmurowe blaty łazienkowe cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów indywidualnych, a powodów tego stanu rzeczy należy upatrywać we właściwościach tych materiałów.


 

Kamień wśród materiałów wykończeniowych

Urządzanie łazienki niewiele różni się od urządzania innych pomieszczeń – konieczne jest wybranie sprzętów i materiałów wykończeniowych. Jeżeli chodzi o te drugie, to zdecydować trzeba m.in. z jakiego materiału zostanie wykonany blat łazienkowy. Możliwości jest dziś niezwykle wiele. Jeżeli dopiero rozeznajesz się w ofercie, to wymienić wystarczy:

 • drewno – bez wątpienia dodaje łazience klimatu; blat łazienkowy może być wykonany zarówno z drewna europejskiego, jak i egzotycznego, ale aby nie chłonął wilgoci, musi być systematycznie impregnowany,
 • tworzywa sztuczne, np. laminaty i kompozyty – dobrze sprawdzają w pomieszczeniach, w których materiały mają styczność z wodą i wilgocią,
 • kamień naturalny – bez wątpienia to materiał ponadczasowy, który wyróżnia się pod względem właściwości fizycznych, a dzięki bogatej palecie kolorystycznej daje też duże możliwości aranżacyjne.

Jeżeli zdecydowałeś, że urządzisz łazienkę w stylu nowoczesnym, to wybór blatu wykonanego z kamienia będzie dobrym rozwiązaniem.

Blaty łazienkowe kamienne – poznaj ich zalety

Blat łazienkowy to specyficzny element wystroju łazienki. To właśnie na nim trzymamy kosmetyki, to również na nim jest osadzona umywalka co w praktyce oznacza, że ma on styczność w wodą. Dodatkowo znajduje się on w miejscu, w którym systematycznie pojawia się para wodna i wilgoć. Te czynniki należy uwzględnić, wybierając materiał, z którego będzie wykonany blat. W przeciwnym razie nie będzie on spełniał swoich zadań, a jego wymiana będzie tylko kwestią czasu.

Bez wątpienia blaty łazienkowe z kamienia doskonale sprawdzają się w niesprzyjającym środowisku, jakie panuje w łazience, a to dlatego, że są:

 • odporne na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne,
 • ich powierzchnia nie ściera się podczas codziennego sprzątania – nawet po latach wyglądają jak nowe,
 • odporne na zanieczyszczenia, co w przypadku łazienki ma duże znaczenie,
 • nie chłoną wody i wilgoci – nie trzeba się obawiać, że po pewnym czasie na ich powierzchni pojawią się wybrzuszenia, które często są widoczne na blatach drewnianych,
 • są wytrzymałe, a to oznacza, że z czasem nie zaczną się kruszyć czy łamać.

Zarówno blaty łazienkowe granitowe, jak i blaty łazienkowe marmurowe są ekologiczne. Ponieważ kamień to naturalny materiał, to w jego składzie nie ma składników, które mogłyby powodować alergie czy też zagrażać zdrowiu. To kolejne atuty zarówno granitu, jak i marmuru.

Mimo że blaty łazienkowe z kamienia to doskonały wybór, trzeba pamiętać, że poszczególne kamienie naturalne mają różne właściwości. Przed zakupem lub zamówieniem blatu warto mieć wiedzę na temat różnic między poszczególnymi kamieniami. Aktualnie najczęściej blaty łazienkowe wykonuje się z dwóch kamieni naturalnych – granitu i marmuru.

Blaty łazienkowe granitowe – rozwiązanie na lata

Granit to jeden z bardziej cenionych materiałów wykończeniowych. Z granitu wykonuje się zarówno blaty kuchenne, jak i łazienkowe. Nie ma przeszkód, aby w dowolnym pomieszczeniu pojawiła się granitowa podłoga, a w łazience np. granitowa umywalka.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki blat do łazienki zakupić, blat granitowy będzie idealnym wyborem. Granit jest materiałem bardzo solidnym i odpornym na zadrapania czy uszkodzenia. Nie chłonie wody, a para wodna nie wyrządza szkód jego strukturze. To nie wszystko – blaty łazienkowe granitowe są odporne na działanie różnych substancji. Nie ma zatem obawy o przebarwienia, które mogłyby powstać pod wpływem rozlanych lub rozsypanych kosmetyków.

Blaty łazienkowe granitowe świetnie się prezentują, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Granit jest dostępny w całej palecie kolorystycznej, a to oznacza, że możliwe jest dobranie koloru blatu pod kolor płytek czy wyposażenia, które znajdzie się w pomieszczeniu.

Blaty łazienkowe marmurowe o dowolnych kształtach

Marmur to materiał, który łatwo poddaje się obróbce. W efekcie fachowcy są w stanie zrealizować wszystkie, nawet najbardziej odważne pomysły klientów, gdy mowa o kształcie blatu. To jednak nie jedyny powód, dla którego warto rozważyć możliwość zakup blatu wykonanego z marmuru.

Paleta kolorystyczna marmuru jest bardzo bogata. Blat marmurowy do łazienki może zatem zostać wykonany w kolorze, który będzie idealnie pasować do pozostałych mebli. W ten sposób bez większych problemów i konieczności rezygnowania z funkcjonalności można uzyskać zamierzony efekt wizualny.

Mimo że blaty łazienkowe marmurowe są bardzo popularne wśród klientów, to nie można zapomnieć, że w odróżnieniu od granitu wymagają one specjalnej pielęgnacji. Ma to związek z ich twardością – marmur jest stosunkowo miękki, a to przekłada się na jego wytrzymałość. Dodatkowo pod wpływem środków chemicznych na jego powierzchni mogą pojawić się przebarwienia. Dzięki regularnej impregnacji i stosowaniu odpowiednich środków czyszczących możliwe jest właściwe zabezpieczenie blatu z marmuru przed działaniem czynników zewnętrznych.

Blaty łazienkowe na wymiar – sprawdzone rozwiązanie

Zastanawiasz się, jaki blat łazienkowy wybrać? Jeżeli zdecydowałeś się na blat łazienkowy z kamienia, to pozostaje jeszcze określić, czy będziesz go poszukiwał w sklepach, czy też zdecydujesz się na blat na wymiar. Drugie rozwiązanie z kilku powodów jest korzystniejsze.

Blaty łazienkowe z kamienia mają to do siebie, że są ciężkie. Samodzielny montaż takiego blatu jest wykluczony z kilku powodów – mowa m.in. o braku doświadczenia i umiejętnościach. Zamawiając blat łazienkowy z marmuru, klient może mieć pewność, że fachowcy dokonają pomiarów, a dodatkowo sprawdzą, czy konieczne jest zastosowanie wzmocnień. Klient może też liczyć na montaż zakupionego blatu przez wyspecjalizowanych pracowników.

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jaki blat do łazienki wybrać, kamienny będzie dobrym rozwiązaniem, bo będzie Ci służył przez wiele lat. Decydując się na blat na wymiar, przy okazji możesz mieć pewność, że efekt wizualny będzie zadowalający, a użytkowanie blatu w pełni bezpieczne – montaż wykonają fachowcy.

Blog

Blaty kuchenne z marmuru

Blaty z kamienia naturalnego, spieków kwarcowych i konglomeratów – jak wybrać idealny blat do kuchni czy łazienki?

Wybór idealnego blatu do kuchni czy łazienki to decyzja, która wymaga przemyślenia. Blaty wykonane z kamienia naturalnego, spieków kwarcowych oraz konglomeratów kwarcowych cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich estetykę i trwałość. W tym poradniku przyjrzymy się bliżej różnicom między tymi materiałami, a także podzielimy się wskazówkami dotyczącymi ich pielęgnacji i konserwacji. Kamień Naturalny […]

więcej

Różnica między spiekiem kwarcowym a konglomeratem kwarcowym: przewodnik po właściwościach użytkowych

Wybierając materiały do wnętrz, napotykamy na różnorodność opcji, które mogą przytłoczyć swoją specyfiką. Dwa z popularnych wyborów to spiek kwarcowy oraz konglomerat kwarcowy, reprezentowane przez czołowych producentów jak Laminam, Dekton, Neolith (w kategorii spieków i powierzchni ultrakompaktowych) oraz Technistone i Silestone (w kategorii konglomeratów kwarcowych). Aby dokonać świadomego wyboru, kluczowe jest zrozumienie różnic między tymi […]

więcej

Sensa – niezwykle trwałe blaty i powierzchnie z naturalnego granitu

Sensa jest renomowaną marką związaną z materiałami wykończeniowymi. Tworzy ona przede wszystkim wysokiej jakości blaty kuchenne przy użyciu naturalnego granitu. Marka została stworzona przez firmę Cosentino, czyli jednego z liderów na rynku, jeśli chodzi o materiały budowlane. Sensa łączy w swoich produktach estetykę oraz niezwykłą wytrzymałość, dzięki czemu idealnie sprawdzają się przede wszystkim w kuchni. […]

więcej

Nasi Partnerzy

Skontaktuj się z nami!

Logo E-Stone

  E-Stone Kamień Budowlany
  Karol Twardowski

  Bursztynowa 4
  83-032 Skowarcz
  e-mail: biuro@e-stone.pl
  telefon: 789 456 654 / 501 544 974 / (58) 30 00 147
  NIP: 696-159-31-51
  REGON: 221832962

  Napisz wiadomość: