Parapety z kamienia – jak wybrać najlepsze?
Zainwestowałeś w mieszkanie lub dom, a teraz musisz zmierzyć się z jego wykończeniem? Przy wyborze materiałów zwróć uwagę na ich trwałość. Parapety z kamienia to zakup na lata. Dowiedz się, jakie są zalety takich parapetów i z jakich materiałów się je wykonuje.
Współcześnie w praktycznie każdym większym mieście działa market budowlany, w którym można zakupić parapety. Problem jednak w tym, że takie produkty niczym się nie wyróżniają – nie są unikalne. Dodatkowo ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Parapety z marketów często są wykonane z materiałów, które niewiele wspólnego mają z ekologią. Ten aspekt może mieć dla Ciebie duże znaczenie, jeżeli podczas podejmowania codziennych decyzji zakupowych myślisz o środowisku naturalnym.
Alternatywą dla parapetów z marketu są wykonane na wymiar parapety z kamienia. W odróżnieniu od parapetów z drewna, pcv czy stali, parapety kamienne pasują do różnych materiałów wykończeniowych. Dzięki temu nie musisz się ograniczać – urządzając dom lub mieszkanie, możesz wybrać dowolne surowce.
Zalety parapetów z kamienia
Zastanawiasz się nad zakupem parapetów kamiennych? Przed złożeniem zamówienia poznaj wszystkie zalety takiego rozwiązania. Kamień jest:
- surowcem niezwykle trwałym
To właśnie trwałość sprawia, że parapety kamienne cieszą się tak dużą popularnością wśród inwestorów prywatnych. Nawet po kilku czy kilkunastu latach parapety z kamienia nie ścierają się i się nie kruszą – wystarczy, że zostaną prawidłowo zaimpregnowane. Co więcej, do czyszczenia ich powierzchni wcale nie trzeba używać specjalistycznych środków czyszczących.
Najbardziej trwały z kamieni jest granit, z którego wykonuje się m.in.: blaty kuchenne, obudowy kominków oraz parapety zewnętrzne. Dla naszych Klientów wykonujemy również parapety wewnętrzne, np. z marmuru. Ten materiał jest szczególnie ceniony przez właścicieli domów i budynków komercyjnych z uwagi na elegancki wygląd;
- materiałem ognioodpornym i mrozoodpornym
Kamień naturalny jest materiałem ognioodpornym. W przypadku parapetów zewnętrznych i wewnętrznych ta cecha ma mniejsze znaczenie, ale warto pamiętać, że z kamienia wykonujemy również inne produkty, np. schody. Ognioodporność kamienia można porównać do betonu, który także cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów.
W przypadku parapetów zewnętrznych znaczenie ma to, że są one niezwykle odporne na działanie niskich temperatur – większość gatunków kamienia (np. granit) jest mrozoodporna. Nie ma zatem obawy, że na zakupionych i zamontowanych parapetach zewnętrznych po zimie pojawią się nieestetyczne rysy czy pęknięcia;
- materiałem odpornym na działanie czynników atmosferycznych
Gdy zainwestujesz w parapety kamienne, nie będziesz musiał obawiać się, że deszcz, słońce czy grad spowodują szkody, np. zarysowania czy odbarwienia. Kamień jest materiałem bardzo odpornym, w tym na działanie czynników atmosferycznych.
Parapety zewnętrzne muszą być odporne na działanie zarówno wiatru, słońca, jak i deszczu, bo na działanie tych czynników są narażone przez cały rok. Właśnie dlatego nie wszystkie rodzaje kamienia mogą być stosowana do produkcji tych parapetów. Jako specjaliści od kamienia wiemy, jakie gatunki sprawdzą się na zewnątrz, a jakie wewnątrz domu.
Parapety zewnętrzne z kamienia – z jakich materiałów je wykonać?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego stosuje się parapety zewnętrzne? Głównym powodem jest chęć zapobiegnięcia spływaniu wody deszczowej po ścianie. Montaż parapetu sprawia, że mury budynku są chronione przez zawilgoceniem. Ponieważ parapety zewnętrzne są narażone na działanie czynników atmosferycznych, muszą być wykonane z trwałych materiałów, na powierzchni których nie pojawią się odbarwienia od promieni słonecznych.
Parapety zewnętrzne wykonuje się wyłącznie z najtwardszych oraz najodporniejszych na uszkodzenia mechaniczne kamieni. Szczególnie popularny jest granit. Parapety zewnętrzne z granitu cieszą się uznaniem wśród inwestorów prywatnych – są trwałe i eleganckie. Nasi Klienci mogą wybierać wśród szerokiej palety kolorystycznej. Ponieważ zajmujemy się obróbką kamienia od wielu lat, mamy w ofercie wszystkie najpopularniejsze odcienie granitu.
Parapety wewnętrzne z kamienia – jakie materiały się sprawdzą?
W przypadku parapetów wewnętrznych rodzaj kamienia ma mniejsze znaczenie. Ponieważ te parapety nie są tak bardzo narażone na uszkodzenia jak zewnętrzne, Klientom proponujemy skorzystanie również z innych materiałów, np. marmuru i trawertynu. W codziennej pracy korzystamy również z kamienia syntetycznego – aglomarmuru.
Parapety wewnętrzne wykonane z wymienionych kamieni są mniej twarde niż parapety granitowe, ale nie oznacza to, że są mniej trwałe. Ponieważ w dużo mniejszym stopniu są one narażone na kontakt z wodą i innymi czynnikami atmosferycznymi, to wystarczy tylko ich regularna impregnacja, aby nawet po latach prezentowały się świetnie. Klientom, którzy zdecydują się na to rozwiązanie, także gwarantujemy szeroki wybór kolorów – zapraszamy do naszej galerii kamieni, w której prezentujemy aktualnie dostępne odcienie.
Gdzie zamówić parapety kamienne?
W niektórych sklepach można zakupić gotowe parapety kamienne. Jako specjaliści zajmujący się obróbką kamienia i prowadzący zakład kamieniarski odradzamy jednak takie rozwiązanie. Zakupione parapety najprawdopodobniej nie będą idealnie pasować do wymiarów wnęki parapetowej. Problem może też pojawić się na etapie montażu takich produktów.
Klienci składający u nas zamówienie na parapety z kamienia zewnętrzne czy wewnętrzne mogą liczyć na kompleksową pomoc. Przede wszystkim sami pobieramy wymiary. W ten sposób mamy pewność, że wymiar został pobrany w sposób prawidłowy, a przygotowany produkt będzie idealnie pasował do wnęki. Nie zostawiamy też Klientów z problemem montażu – zatrudniamy specjalistów, którzy montują gotowy produkt. W ten sposób bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za realizację inwestycji.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą i dostępnymi kolorami kamieni. Aby złożyć zamówienie na parapety z kamienia wewnętrzne lub zewnętrzne, wystarczy się z nami skontaktować – telefonicznie, mailowo lub osobiście.