Ile kosztuje blat ze spieku kwarcowego?
Spieki kwarcowe to wszechstronne, ekologiczne materiały aranżacyjne wykorzystywane we wnętrzach i na zewnątrz. Dzięki swoim unikalnym właściwościom świetnie sprawdzają się jako okładziny szafek, kominków i podłóg oraz jako blaty kuchenne i łazienkowe. Ile kosztuje blat ze spieku? Sprawdźmy.
Choć spieki kwarcowe zagościły na polskim rynku dopiero kilka lat temu, zdążyły już zdobyć serca architektów, dekoratorów wnętrz oraz osób, remontujących mieszkania na własną rękę. Nic dziwnego. Eleganckie, odporne na uszkodzenia i łatwe w czyszczeniu harmonijnie łączą wysoką funkcjonalność i walory estetyczne.
Spieki kwarcowe to wieloformatowe płyty wypiekane w piecach hybrydowych w temperaturze 1200 stopni Celsjusza. Występują w różnych grubościach i (zazwyczaj od 3 do 20 mm) i rozmiarach (najpopularniejsze to 100×300 cm). Składają się wyłącznie ze zmielonych, naturalnych składników: skał granitowych, kwarcu, iłów łupkowych, glinek i pigmentów ceramicznych. Dzięki temu są przyjazne środowisku i ekologiczne. Dzięki unikalnym zaletom można wykorzystywać je na szereg różnych sposobów, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz.
Zastosowanie spieków kwarcowych
Spieki kwarcowe świetnie sprawdzają się jako:
- okładziny podłóg i sufitów,
- okładziny ścian,
- okładziny fontów szafek,
- okładziny drzwi,
- okładziny recepcji biurowych,
- okładziny balkonów, tarasów i werand,
- obudowy kominków i parapetów
Jednak z powodu unikalnych zalet najczęściej wykorzystuje się je w kuchniach.
Spieki kwarcowe w kuchniach
Spieki kwarcowe można wykorzystywać zarówno na zewnątrz pomieszczeń, jak i we wnętrzach. Najczęściej goszczą w polskich kuchniach, jako wygodne i funkcjonalne blaty i okładziny szafek.
Kuchenne aranżacje ze spieków są trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki możliwości dowolnego przycinania płyt świetnie sprawdzają się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. Szeroki wybór kolorów wzorów i faktur umożliwia realizację nawet najbardziej śmiałych wizji i pomysłów. Odmienne grubości spieków pozwalają a tworzenie spójnych aranżacji uwzględniających kilka elementów, np. blat, podłogę i meble.
Lekka konstrukcja spieków nie wymaga wzmacniania struktury szafek, a ich montaż jest szybki i bardzo łatwy.
Zalety blatów ze spieków kwarcowych
Trwałość, szeroki wybór wzorów i kolorów to nie jedyne zalety spieków kwarcowych. Szczególnie w kuchniach ogromne znaczenie mają:
- niewielka nasiąkliwość. Spieki kwarcowe nie chłoną płynów i nie odbarwiają się. Nawet jeśli wylejesz na blat kawę, wino lub wodę, jego właściwości pozostaną niezmienne;
- odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Blaty kuchenne są szczególnie narażone na zarysowania, zadrapania i inne uszkodzenia mechaniczne. Wybierając spieki, wyeliminujesz ich ryzyko;
- właściwości antybakteryjne. Spieki nie uwalniają żadnych substancji pod wpływem wody, ani nie dopuszczają do rozwoju bakterii.Materiał ma odpowiednie certyfikaty do zastosowań w gastronomii oraz medycynie Dzięki niej płyty mogą mieć swobody kontakt z żywnością;
- neutralizacja pleśni i grzybów. Blaty ze spieków neutralizują rozwój pleśni i grzybów. W kuchni, pomieszczeniu o zwiększonym poziomie wilgotności, to ogromnie ważne;
- łatwość czyszczenia. Właściwa konserwacja spieków jest szybka i nieskomplikowana. Aby oczyścić powierzchnię, wystarczy jednie wilgotna szmatka i uniwersalny detergent. Chcesz użyć silniejszych środków chemicznych? Śmiało! Spieki są odporne na działanie rozpuszczalników organicznych i nieorganicznych, środków odkażających i detergentów. Nie stracą więc swoich właściwości nawet przy intensywnych czyszczeniu;
- łatwy montaż. Montaż spieków kwarcowych nie powinien sprawić trudności nawet osobie, która nie ma doświadczenia w wykonywaniu prac remontowych i budowlanych. Aby przytwierdzić spiek do powierzchni, wystarczy jedynie uprzednio ją oczyścić i zaaplikować warstwę wysoko elastycznego kleju;
- walory estetyczne. Spieki mogą imitować naturalny kamień, beton architektoniczny, drewno, a nawet metal czy węgiel. Takie aranżacje nadają więc wnętrzom eleganckiego, wysmakowanego charakteru.
Ile kosztuje blat ze spieku kwarcowego?
Choć wiele osób zastanawia się, ile kosztuje blat ze spieku kwarcowego, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Koszt usługi zależy bowiem od ceny samego spieku (a te w zależności od koloru istotnie się różnią), zakresu prac oraz lokalizacji inwestycji. Orientacyjna cena standardowego blatu ze spieku kwarcowego 12mm zawierająca koszty pomiaru, produkcji oraz montażu to 1900 zł brutto za 1mb.
Blaty ze spieków kwarcowych pozwalają osiągnąć elegancki, wysmakowany efekt, nawet przy najprostszych meblach. Dzięki dużym rozmiarom płyt istnieje możliwość stworzenia blatów bez łączeń (nawet do 3,2 metra), co przekłada się na poprawę estetyki wnętrza.